субота, 26 березня 2016 р.
Читання
Тема. Літературні казки про тварин. Іван Франко "Лисичка і Журавель".
Мета. Ознайомити учнів із жанром літературної казки; навчити само¬стійно визначати дійових осіб; удосконалювати вміння читати, аналізувати, порівняти з українською народною казкою, виховувати вміння працювати в колективі та самостійно .
ОБЛАДНАННЯ : книга І.Франка «Лисичка і Журавель», ілюстрації Лисички, Журавля, аудіозапис казки « Лисичка і Журавель», презентація «І.Франко», виставка малюнків «Казка очима учнів», прислів`я.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
1. Гра «Тренуємо емоції»
• Насупитись, як сердита людина, осіння хмара;
• посміхнутись, як кіт на сонці, як саме сонечко;
• позлитись, як два цапки на мосту;
• злякатись, як Маша, що загубилася в лісі;
• втомитись, як дід, що тягнув ріпку;
• погарчати, як гарчить Сірко на вовка тощо.
2. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Їв лелека кашу з глека хоч дістать її нелегко
Та в лелеки довга шия – він із глека їсти вміє
3. Робота над чистомовкою
Ато-ато-ато — чистомовок є багато.
Ті-ті-ті — та найкращі будуть ті,
Ята-ята-ята — що поможуть вам, малята,
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні ми помандруємо у незвичайну країну, а що це за країна ви дізнаєтесь коли відгадаєте загадку.
Це дивна країна,
Довкола – чудеса.
І все там чарівне,
Скрізь – диво-краса.
Подумайте, друзі,
Промовте, будь ласка,
Яка це країна?
Згадали? Це ж …. (казка)
Перегляд виставки малюнків учнів, бесіда «Казки народні і авторські».
Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім'я автора забувалось. Казка ставала народною. На від¬міну від народних, є казки авторські написані певною людиною, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими, або літературними.
-Яку авторську казку ми будемо читати ви мені скажете , коли пограємо в гру.
1.Гра «Додайте останнє слово»
ця-ця-ця — жила собі лисиця
лем-лем-лем — зустрілася з журавлем
ни-ни-ни — запросила на гостини
ла-ла-ла — каші наварила
ила-ила-ила — по тарілці розмастила
ав-ав-ав — журавель дзьобом стукав
ївсь-ївсь-ївсь — кашки не наївсь
му-му-му — пішов додому
щу-щу-щу — наварив борщу
чик-чик-чик — насипав у глечик
ку-ку-ку — покликав лиску
зив-зив-зив — носик до глечика не влазив
ась-ась-ась — лиска розсердилась.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з авторською казкою І. Я. Франка « Лисичка і Журавель» і порівняємо її з українською народною.
Це перша казка із розділу "Казки українських письменників"
2. Тренувальні вправи для розвитку навичок читання. Шифрувальник.
— Розшифруй текст про цього птаха.(запис на дошці)
еЦ векийли нийраг тпах. Він ганадує лекуле. В гоньо гідов яши і дзьоб. р'яПі у ражувля ірес. Хіств, часнати говило і яши — рнічо. рилаК кіизачуються чормини напір'їми.
- Як називається цей птах? Скажіть будь ласка перед вами текст опис, міркування чи розповідь ?
— Як в народі називають журавлів?
Народ наш спостережливий, спостерігаючи за цим птахом він помітив такі прикмети про Журавля. Ви їх уважно послухайте і запам’ятайте
Народні прикмети
*Журавлі прилетіли — тепло принесли.
*журавлі летять високо — зима ще далеко.
*Журавлі летять низько — зима вже близько.
*Ранній приліт журавлів — на ранню весну.
Ш. Опрацювання казки Івана Франка "Лисичка і Журавель".
1.Розповіді дітей про Франка.
2. Перегляд презентації «Хто Франко? Ми всі це знаєм! Всі Франка ми величаєм
- Він великий наш казкар, поет, гляньте — ось його портрет.»(доповнення біографії І.Я.Франка)
Словникова робота.
Тлумачення незрозумілих слів і виразів.
Призволяйся — пригощайся;
Облизня спіймавши — залишитися ні з чим.
Подружилися — можна сказати так: потоваришували, заприятелювали.
Почастую - нагодую.
Не погордуй - спробуй.
Пісним голосом - тоненьким, сумним.
3)Слухання казки (аудіозапис)
— Як можна охарактеризувати Лисичку? Яка вона?
Проведемо дослідження
Де живе? До якої природи належить?
4) Фізкультхвилинка.
Унадився журавель, журавель
До бабиних конопель, конопель.
Сякий, такий, журавель,
Сякий, такий, довгоногий,
Сякий, такий, виступає,
Конопельки все щипає.
5) Самостійне читання казки з наступним тестуванням (читання ланцюжком вголос, читання мовчки, читання бджілками)
Тест гра «чи уважно ти читав»
1. Цей твір є ...
а) оповіданням; б) казкою.
2. Хто перший запросив приятеля у гості?
а) Лисичка; б) Журавель.
3. На що сподівався кожен із гостей?
а) Що прийде у гості й гарно поговорить.
б) Що прийде у гості й гарно поїсть.
4. Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?
а) Так; б) ні.
5. Від чого народ застерігає у цій казці?
а) Від скупості; б) від лінощів.
6. Яка головна думка твору?
а) Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;
б) комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.
Відповіді: 1) б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) а; 6) а.
6. Вибіркове читання.
— Прочитайте, як Лисичка частувала Журавля.
— Як Журавель віддячив Лисичці? Прочитайте.
— Чому Лисичка заріклася дружити з Журавлем?
7) Порівняльна характеристика головних героїв казки.
Так якою була Лисиця ? А Журавель ? --- Виберіть , які слова підходять до їх характеристик . ( УЛЕСЛИВА ,ДОВГОНОСИЙ , ХИТРА ,ПУХНАСТА ,СІРИЙ ,РУДА ,НЕЩИРА , ДОБРИЙ ,ВИНАХІДЛИВА ,ДОВІРЛИВИЙ ,ЩИРИЙ ,ВВІЧЛИВИЙ ).
IV Поділ казки на логічно-завершені частини. Порівняння казки І. Франка і народної.
— Чи знайома була вам ця казка? Коли ви її читали?
Порівняйте українську народну казку "Лисичка і Журавель" і казку з такою ж назвою
І. Франка.
- Чим вони подібні, а чим — відрізняються? Які ви знаєте приказки до цієї казки?
Приказки до казки
• Наварив каші, тепер їж.
• їж сама, мила, коли таке зварила.
* Як посолиш, так і їстимеш.
• Сама собі зварила, сама і поїм.
• Уміла варити та не вміла подавати.
• Зварив кашу, то не жалій масла.
• Зварив кашу, так і їж.
• З ними каші не звариш
VІ. .Підсумок уроку
а ) Слово вчителя.
Отже , наш урок добіг до кінця. Що ж нового на ньому ви дізналися ?
(Що казки бувають літературні або авторські .)
Йшов собі якось Журавель.
І зустрів Лисицю,
Стали друзями вони ,
Все , як і годиться .
Та нечемною була
Лисичка – сестричка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка .
Та мораль там непроста
І для всіх дається .
Як же казочка про них ,
Любі , друзі , зветься ?
-«Лисичка і Журавель»
- А хто її написав ? - Іван Франко –український письменник .
- Чи справжніми друзями вони були ? - Ні .
Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми .Про дружбу складено башто пісень , віршів , прислів`їв . Якщо народ скаже , як зав ` яже .
б ) Робота з прислів’ями .
Роз`єднайте слова і прочитайте прислів,я:
НЕТОЙДРУГ , ХТОМЕДОММАЖЕ , АТОЙ , ХТО ПРАВДУ КАЖЕ .
ЯКЕЧАСТУВАННЯ , ТАКЕЙДЯКУВАННЯ .
Яке прислів,я може бути заголовком до нашої казки ?
І на кінець нашого уроку пограємо у гру «Так чи ні ?»
-Казка вчить нас бути гостинними ? –ТАК .
- Ми повинні бути такими , як Лисичка ?- НІ.
- Казка засуджує порядність ? - НІ .
- У кожного повинні бути друзі ?—ТАК .
- З друзями потрібно бути доброзичливими, чуйними ?—ТАК .
в ) Оцінювання учнів
Покажіть , чи сподобався вам урок ?
(У дітей малюнки з зображенням обличчя «усмішка - сум»)
VІІ.Домашнє завдання
Підготувати переказ казки «Лисичка і журавель»
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар